Ako si vybrať nohavice na motocykel?

Pri nákupe oblečenia na motocykel rieši veľa ľudí dilemu, či voliť kožu či textil. Toto je jedno z prvotných rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť, než sa rozhodnete nohavice kúpiť. Istú úlohu hrá tiež typ motocykla, na ktorom jazdíte, ďalej vybavenosť nohavíc chráničmi, tepelnou vložkou, membránou, vetracími otvormi či reflexnými prvkami.

Pri nákupe oblečenia na motocykel rieši veľa ľudí dilemu, či voliť kožu či textil. Toto je jedno z prvotných rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť, než sa rozhodnete nohavice kúpiť. Istú úlohu hrá tiež typ motocykla, na ktorom jazdíte, ďalej vybavenosť nohavíc chráničmi, tepelnou vložkou, membránou, vetracími otvormi či reflexnými prvkami.

Doba čítania 8 min.
Jan, redakcia Heureka.sk

Koža alebo textil?

Oba tieto materiály majú svoje výhody aj nevýhody. Mali by ste vedieť aké, aby bolo Vaše rozhodovanie jednoduchšie. Koža sa vyznačuje lepšími oderuvzdornými vlastnosťami ako textil, preto pri páde poskytuje väčšiu ochranu. V porovnaní s textilom je ťažšia a menej priedušná. Textilné nohavice sú ľahšie, pohodlnejšie a na trhu ich ľahko zakúpite s odnímateľnou tepelnou vložkou alebo membránou. Pozornosť by ste mali venovať tiež vhodnosti nohavíc k typu Vášho motocykla. Napríklad športová kombinéza či motokrosové nohavice nie sú vhodné na choppera, cruisera apod.

Koža je zložená z jemných vlákien, ktoré sú pevne spojené jedno k druhému. Z dôvodu lepšej ventilácie môže byť koža v oblasti stehien či lýtok perforovaná (vďaka otvorom v koži je zaistené perfektné odvetrávanie). K výrobe kožených nohavíc sa najčastejšie používa koža hovädzia, stretnete sa aj s kožou z byvola či kozy. Kožené oblečenie vyžaduje oveľa väčšiu starostlivosť ako textilné. Nohavice je dôležité pravidelne čistiť, používať vhodné balzamy a impregnačné prostriedky.

Vrchný materiál textilných nohavíc býva vysoko odolný proti oderu a pevný pri páde. Pravdepodobne najznámejším materiálom, s ktorým sa stretnete u textilných nohavíc je Cordura®. Ide o jeden z najpopulárnejších produktov spoločnosti DuPont. Cordura® je veľmi pevný a odolný materiál. Jeho vlastnosti sú starostlivo sledované a kontrolované firmou DuPont a iba tie najkvalitnejšie materiály spĺňajúce príslušné kritériá môžu nosiť označenie Cordura® by DuPont. Cordura® je 2x odolnejšia než štandardný nylon, 3x odolnejšia ako polyester a 10x odolnejšia ako bavlnené plátno. Ak sa u motocyklových nohavíc stretnete s označením Cordura, nejde ešte o úplne presnú informáciu. Väčšina výrobcov používa Cordura 500D alebo 600D. Ako kvalitnejšie potom môžeme označiť napr. Cordura 750D či 1000D.

Vybavenosť chráničmi

Chrániče nohavíc sú zvyčajne umiestnené na kolenách, niekedy tiež na bokoch. Pokiaľ nie sú chrániče súčasťou nohavíc, bývajú tu aspoň vrecká pre prípad, že by ste si chrániče chceli dokúpiť. Výhodou niektorých motocyklových nohavíc sú výškovo nastaviteľné chrániče. Ich polohu prispôsobíte vlastnej postave. Všetky chrániče by mali byť homologované s označením CE.

CE je označenie výrobku, ktoré znamená, že výrobok je v súlade s príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných právnych predpisoch EÚ. Označenie CE neznamená, že výrobok bol vyrobený v Európskej únii, nejde o označenie pôvodu výrobku. CE nie je značka, preto ju nie je možné kúpiť ani označovať takto tovary, ktorých sa harmonizované predpisy netýkajú. Ak výrobca na svoj ​​tovar umiestni označenie CE, nesie zodpovednosť za zhodu výrobku so všetkými príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných predpisoch EÚ.

Je nutné kupovať nohavice s tepelnou vložkou?

V prípade chladného počasia ju určite oceníte. Termovložka je zvyčajne odnímateľná, takže ju použijete v chladnejšom období a v letných mesiacoch jazdíte jednoducho bez nej. S nohavicami býva spojená zipsom po obvode v oblasti pásu a potom na koncoch nohavíc pomocou suchých zipsov či gombíkov.

V súčasnej dobe niektorí výrobcovia nahrádzajú tepelné vložky špeciálnym textilným materiálom s názvom Outlast. Outlast bol pôvodne vyvinutý pre použitie v kozmickom priestore, dnes je však používaný predovšetkým v odevnom priemysle. Vlastníkom ochrannej známky je americká firma Outlast Technologies, Inc. Outlast je materiál, ktorý Vás bude udržiavať vo Vašej prirodzenej teplote. Dokáže do seba z tela absorbovať telesnú teplotu a v prípade potreby ju neskôr vratiť späť.

K čomu slúži membrána?

Membrány sa vyskytujú u textilných nohavíc. Membrána je špeciálna vrstva, ktorá zabezpečuje, aby vlhkosť neprenikla k telu a zároveň, aby boli nohavice priedušné. U nohavíc s voľne vloženou membránou je membrána vložená medzi vrchný materiál a odnímateľnou tepelnou vložku. Asi najznámejšími membránami u moto nohavíc sú Gore-tex, Sympatex či Reissa.

K všeobecným vlastnostiam membrány Gore-tex patria trvalá nepremokavosť, vysoká priedušnosť, extrémna odolnosť voči mrazu, jedinečná odolnosť pri ohybe a mimoriadne dlhá životnosť. Membrána Gore-tex obsahuje viac ako 1,4 miliardy pórov na cm2. Sú cca 20 000x menšie ako kvapka vody, ale 700x väčšie ako molekula vodnej pary. Voda v kvapalnom skupenstve nemôže membránou Gore-tex preniknúť, voda v plynnom skupenstve áno. Goretexovú membránu môžu vo svojich výrobkoch používať len výrobcovia, ktorých výrobky spĺňajú vysoké kvalitatívne normy.

Sympatex je na rozdiel od Gore-texu neporézna membrána. Je tvorená blokmi kopolymérov: polyesterovým (vodoodpudivý) a polyeterovým (umožňujúce prienik vodnej pary). Voda nemôže presiaknuť zvonku, ale molekuly vodnej pary sú vylučované membránou von cestou fyziochemického procesu. Membrána Sympatex nemá póry, ktoré by mohli byť zanesené. Priedušnosť teda nie je obmedzená čiastočkami nečistoty alebo zvyškami pracieho prášku a to je jednou z jej najväčších predností. Sympatex je stopercentne vodotesný, stopercentne vetruvzdorný- neprenikne ním vietor a je extrémne priedušný.

Reissa membrána bola vyvinutá kórejskou firmou. K jej vlastnostiam môžeme zaradiť: odolnosť voči vode a proti vetru, dobrý odvod vlhkosti, stálosť tvaru a vlastností, trvalá funkčnosť. K výrobe tejto membrány je použitý špeciálny hydrofilný polyuretán. Zaisťuje nepriepustnosť pre vodu v kvapalnom stave a zároveň veľmi dobrú priechodnosť pre vodnú paru.

Ďalšie prednosti motocyklových nohavíc

Niektorí ľudia si potrpia na detaily a dokonalé prepracovanie, preto sa poďme pozrieť bližšie na to, akými prednosťami môžu nohavice vynikať. Sú to napríklad nepremokavé zipsy, pásky na úpravu šírky nohavíc a pasu, zipsy na spojenie nohavíc s bundou, reflexné prvky, nekĺzavá úprava v sede či vetracie otvory.

Vďaka vetracím otvorom umiestneným na nohaviciach je umocnená priedušnosť nohavíc v letných dňoch. Zips slúžiaci pre spojenie nohavíc s bundou môže byť krátky alebo dlhý. Slúži k tomu, aby sa Vám bunda nevyhrňovala a neťahalo Vám na chrbát, súčasne tiež slúži pre pevnejšie spojenie bundy s nohavicami pri prípadnom páde. V sede zaisťuje protišmyková úprava väčšiu stabilitu v sedle motocykla. Reflexné prvky zlepšujú viditeľnosť jazdcov v cestnej premávke a preto tiež zvyšujú ich bezpečnosť. Bývajú zvyčajne umiestnené tak, aby nenarúšali dizajn nohavíc, ale naopak ho dotvárali. Reflexné prvky si u motorkárov získavajú čoraz väčšiu obľúbenosť. Vďaka pásikom na úpravu šírky nohavíc a pásu Vám nohavice lepšie padnú, nebudú nikde voľné a teda sa nebudú trepotať vo vetre, keď si práve budete užívať jazdu na motorke.

Ako zistíte, že Vám nohavice sedia?

Nohavice posudzujte ako by ste sedeli na motocykli. Podrepnite s kolenami od seba, aby ste zistili, či Vás nohavice nikde neobmedzujú a či Vám sedia chrániče na kolenách. Nemala by Vás tlačiť žiadna hrana chráničov. Nohavice by nemali byť príliš voľné, aby sa Vám pri jazde nohavice netrepotali vo vetre a takisto aby chrániče čo najlepšie sedeli! Zvlášť kožené nohavice musia tesne priliehať a to predovšetkým v miestach, kde sa nachádzajú protektory, aby nedošlo pri páde k ich posunutiu či pootočeniu. Pri športových typov nohavíc, kedy nohavice dávate dovnútra topánok, je ideálne, ak končia nad členkom. Pri ostatných typov nohavíc, ktoré dávate cez obuv, sa riaďte tým, aby Vám nohavice pri pokrčení siahali minimálne cez lem topánky.

Je nutné sa o moto nohavice starať?

Určite áno, ak chcete, aby Vám slúžili čo najdlhšie. Pred praním či čistením nohavíc vždy vyberte chrániče a riaďte sa pokynmi uvedenými na štítkoch. Ak chcete zvýšiť vodoodolnosť nohavíc nezabúdajte ich pravidelne impregnovať príslušnými sprejmi. Pri kožených nohaviciach používajte tiež balzamy, ktoré kožu zvláčnia. Kožené oblečenie nikdy nesušte na ratiátore, ani ho nevystavujte priamemu slnku.

Slovníček pojmov

Kevlarové jeansy
Kevlarové jeansy sú dnes u motorkárov veľmi obľúbené. Jedná sa o jeansy s podšívkou z veľmi odolného materiálu Kevlar. Kevlar sa nachádza najčastejšie v oblasti sedacej časti, kolien a bokov. Väčšina kevlarových jeansov má tiež chrániče na kolenách (prípadne bokoch) alebo aspoň vrecká pre možnosť tieto chrániče dokúpiť.

Kevlar
Kevlar je para-aramidové vlákno vyvinuté firmou DuPont. Ide o vysoko kvalitný materiál. Používa sa všade tam, kde je potreba mimoriadna vysoká pevnosť a tepelná odolnosť.

Autorom nákupného poradcu je www.motozem.sk.